Vyhledávač roků
Návod k použitíJednoduchý, ale efektivní vyhledávač roků dle zadaných parametrů, nejčastěji dle základů roku. Například si můžete nechat vyhledat roky, kdy je Velikonoční neděle v nejpozdějším možném termínu a to 25. dubna. V červeném poli podmínek najděte tlačítko 'Velikonoční neděli' a následně se objeví možnost zadání podmínky. Zvolte Velikonoční neděle je dne 25. dubna, případně ještě vyberte typ kalendáře (gregoriánský) a vyplňte období let (třeba od 1900 do 2100), která Vás zajímají. Vyhledávač nakonec najde dva roky, které zadanou podmínku splňují, tedy roky 1943 a 2038.
Vyhledávač lze použít i na hledání let, kdy se zadaný den v roce vyskytuje v určitý den týdne, využijeme k tomu nedělní písmeno. Například 29. listopad 1996 byl pátek. A nás zajímá, kdy se to bude zase opakovat. Nejdříve si však musíme zjistit, jaké měl tento rok nedělní písmeno, nejlépe na stránce Základy roku. Nedělní písmeno pro rok 1996 je GF (jde o přestupný rok), protože hledaný den je po přestupném dni, zajímají nás tedy všechny roky, které mají nedělní písmeno F či GF. Zadáme podmínku a nalezneme roky 1996, 2002, 2013 a další.
Další příklady použití:- Přestupné roky mezi lety 2000 a 2030. Přestupný rok má právě dvě nedělní písmena.
- Roky v nichž je 1. ledna v pondělí, rok musí mít nedělní písmeno, které začíná na G.
- Roky v nichž únor zabere právě čtyři týdny, jde tedy o nepřestupné roky, kdy únor začíná pondělkem.
- Prastarý dokument, vytvořený mezi lety 1000 a 1300, je označen Zlatým číslem 5 a současně indikcí 14.
- Epakta 25 a nedělní písmeno C nebo DC má datum Velikonoční neděle 18. dubna nebo 25. dubna.
- Epakta 23 a nedělní písmeno D nebo ED má vždy nejdřívější možné datum Velikonoční neděle, dne 22. března.
- Epakta 24 a nedělní písmeno C nebo DC má vždy nejpozdější možné datum Velikonoční neděle, dne 25. dubna.
- Epakta 25, Zlaté číslo menší jak 12 a nedělní písmeno C nebo DC má vždy nejpozdější možné datum Velikonoční neděle, dne 25. dubna.
U juliánského kalendáře existuje přímá souvislost mezi Zlatým číslem, alexandrijskou epaktou a cyklickým úplňkem, stačí tedy zvolit jeden z těchto parametrů. Například rok v juliánském kalendáři, který má Zlaté číslo 1, má vždy alexandrijskou epaktu rovnu 0 a datum cyklického úplňku je vždy 5. duben. Toto je zvýrazněno při výběru Zlatého čísla v juliánském kalendáři. V gregoriánském kalendáři tato souvislost již neplatí.