Menu ≡
kalendar.beda.cz

Vyhledávač roků

Návod k použití

Jednoduchý, ale efektivní vyhledávač roků dle zadaných parametrů, nejčastěji dle základů roku. Například si můžete nechat vyhledat roky, kdy je Velikonoční neděle v nejpozdějším možném termínu a to 25. dubna. V červeném poli podmínek najděte tlačítko 'Velikonoční neděli' a následně se objeví možnost zadání podmínky. Zvolte Velikonoční neděle je dne 25. dubna, případně ještě vyberte typ kalendáře (gregoriánský) a vyplňte období let (třeba od 1900 do 2100), která Vás zajímají. Vyhledávač nakonec najde dva roky, které zadanou podmínku splňují, tedy roky 1943 a 2038.

Vyhledávač lze použít i na hledání let, kdy se zadaný den v roce vyskytuje v určitý den týdne, využijeme k tomu nedělní písmeno. Například 29. listopad 1996 byl pátek. A nás zajímá, kdy se to bude zase opakovat. Nejdříve si však musíme zjistit, jaké měl tento rok nedělní písmeno, nejlépe na stránce Základy roku. Nedělní písmeno pro rok 1996 je GF (jde o přestupný rok), protože hledaný den je po přestupném dni, zajímají nás tedy všechny roky, které mají nedělní písmeno F či GF. Zadáme podmínku a nalezneme roky 1996, 2002, 2013 a další.

Další příklady použití:

U juliánského kalendáře existuje přímá souvislost mezi Zlatým číslem, alexandrijskou epaktou a cyklickým úplňkem, stačí tedy zvolit jeden z těchto parametrů. Například rok v juliánském kalendáři, který má Zlaté číslo 1, má vždy alexandrijskou epaktu rovnu 0 a datum cyklického úplňku je vždy 5. duben. Toto je zvýrazněno při výběru Zlatého čísla v juliánském kalendáři. V gregoriánském kalendáři tato souvislost již neplatí.


Další informace:

Kalendáře Helma - nástěnný, stolní i pracovní kalendář Diáře Helma - diář a zápisník
Válka na Ukrajině: 781.den
Nahoru