Menu ≡
kalendar.beda.cz

Jak jednoduše určit fázi Měsíce 2

Existuje i další podobný odhad fáze Měsíce jako na stránce Jak jednoduše určit fázi Měsíce, je jen komplikovanější a malinko přesnější. Ukazuje však netradiční využití chronologické tabulky. Pro každý první den v měsíci si zapíšeme stáří Měsíce z této tabulky, dostaneme pak tuto tabulku:

měsícLedÚnoBřeDubKvěČen
stáří010123
měsícČecSrpZářŘíjLisPro
stáří4678910

Hledáme-li stáří Měsíce pro zadaný den, sečteme epaktu pro daný rok (výpočet viz strana Online výpočet Velikonoční neděle), stáří Měsíce pro daný měsíc z výše uvedené tabulky a nakonec přičteme den. Pokud je výsledek větší jak 30 a současně kalendářní měsíc má méně jak 31 dnů (únor, duben, červen, září, listopad) odečteme 29. Pokud je výsledek větší jak 30 a současně kalendářní měsíc má 31 dnů odečteme 30. Je-li to potřeba výše popsané dva kroky opakujeme dokud nedostaneme číslo mezi 0 a 29. Výsledek nakonec porovnáme se známou tabulkou:

stářífáze
0NovMěsíc je v novu (novoluní)
7.5První čtvrtMěsíc je v první čtvrti
15ÚplněkMěsíc je v úplňku
22.5Poslední čtvrtMěsíc je v poslední čtvrti

Příklady použití:

V jaké fázi byl Měsíc dne 1. května 2009? Epakta má pro rok 2009 hodnotu 3, přičteme měsíční stáří pro květen, to jest 2 a nakonec přičteme den (1). Tedy 3 + 2 + 1 = 6. V tabulce fází zjistíme, že Měsíc byl skoro v první čtvrti.

V jaké fázi byl Měsíc dne 21. listopadu 2010? Epakta má pro rok 2010 hodnotu 14, přičteme měsíční stáří pro listopad, to jest 9 a nakonec přičteme den (21). Tedy 14 + 9 + 21 = 44. Výsledné číslo je větší jak 30, odečteme 29 neboť listopad má jen 30 dnů. Výsledek je 15, z tabulky fází zjistíme, že Měsíc byl právě v úplňku.

V praxi se určitě bude používat jednodušší odhad, ten velmi vtipně využívá podobnost pořadového čísla kalendářního měsíce a stáří Měsíce prvního dne stejného kalendářního měsíce. Ale tento odhad je zřejmě původní, skoro stejný odhad byl uveřejněn v knize Practical astronomy (1812) od Alexandra Ewinga. Jediná změna je v první tabulce, autor používá v některých měsících jiné hodnoty. Ale hodnoty z chronologické tabulky dávají přesnější výsledky.

Další informace:

Kalendáře Helma - nástěnný, stolní i pracovní kalendář Diáře Helma - diář a zápisník
Válka na Ukrajině: 1016.den
Nahoru