Astronomické hodiny
Hodiny přehledně zobrazují nejdůležitější sluneční a hvězdné časy, definované jako hodinové úhly na stránce O času. Ciferník můžeme považovat za obzor, pozorovatel je uprostřed a vy celou situaci sledujete seshora. Čas 0 hodin je přesně na jihu (tam protíná obzor i místní poledník - meridián, zde je to pomyslná spojnice mezi hodinou 0 a 12), čas 6 hodin zase přesně na západě a tak dále. Hodinový úhel se zde měří od nuly směrem doprava. Na ciferníku je vyjádřen v časové míře, ale údaj lehce převedeme na stupně vynásobením 15 (24h ≡ 360°). Čas se bere z vašeho počítače, pokud v něm máte špatný čas, tak i všechny tyto hodiny půjdou špatně. Přesnost údajů na sekundy berte jako informativní, některé časy jsou závislé na poloze pozorovatele, ale ta je na tomto webu ukládána jen s malou přesností. Červená ručička, ukazující pravý sluneční čas, je zvláštní. Šipka zobrazuje samotný čas a naproti je puntík zobrazující skutečnou polohu Slunce. Nezapomeňte, že pravý sluneční čas se definují astronomové jako hodinový úhel pravého Slunce +12 hodin. A proto je šipka přesně na opačné straně ciferníku. Modrá ručička zobrazující místní hvězdný čas zase ve skutečnosti ukazuje polohu jarního bodu.
- Středoevropský čas: čas na vašem počítači, jako jediný ukazatel na těchto hodinách akceptuje případný letní čas.
- Střední sluneční čas: čas na místním poledníku, závisí na zeměpisné délce. Měl by se lišit od středoevropského času, pokud ne, tak buď jste na 15° východní délky nebo nemáte na tomto webu nastavenu polohu (neplatí pro letní čas). V tomto případě navštivte stránku Moje zeměpisné souřadnice. Za každý jeden stupeň zeměpisné délky rozdílu od 15° poledníku se čas liší o 4 minuty.
- Časová rovnice: hodnota časové rovnice pro tento okamžik. Označíme střední sluneční čas jako S, hodnotu časové rovnice jako R a nakonec pravý sluneční čas jako P. Potom platí, že S + R = P. Na analogových hodinách jde o úhel mezi o červenou a oranžovou ručičkou.
- Pravý sluneční čas: čas, který zobrazují sluneční hodiny. Samozřejmě, že také závisí na zeměpisné délce.
- Světový koordinovaný čas (UTC): čas na základním greenwichském poledníku. Česká republika používá středoevropský čas (CET, česky SEČ), tedy časové pásmo, které je o hodinu napřed jak UTC. Nebo případně středoevropský letní čas (CEST, česky SELČ), který je o dvě hodiny napřed jak UTC.
- Greenwichský hvězdný čas: hvězdný čas na základním greenwichském poledníku.
- Místní hvězdný čas: hvězdný čas na místním poledníku, závisí na zeměpisné délce.