Menu ≡
24print kalendar.beda.cz

Tipy a triky

Obsah

Jak nastavit internetový prohlížeč Internet Explorer

V okně prohlížeče stiskněte klávesu 'Alt', objeví se menu, vyberte položku 'Soubor' a pak 'Vzhled stránky...'. Po té se objeví standardní okno 'Vzhled stránky'. Zde nastavte správnou velikost stránky a její orientaci. Zatrhněte volbu 'Tisknout barvy a obrázky na pozadí'. Nastavte také pokud možno minimální okraje. A nakonec zvolte záhlaví a zápatí jako '-prázdný-'. Nezapomeňte si před změnou nastavení vzhledu stránky, původní nastavení zapsat - může se to hodit.

Okno Vzhled stránky pro prohlížeč Internet Explorer 9

Jak nastavit internetový prohlížeč Firefox

V okně prohlížeče stiskněte klávesu 'Alt', objeví se menu, vyberte položku 'Soubor' a pak 'Vzhled stránky...'. Po té se objeví standardní okno 'Vzhled stránky'. V panelu 'Formát a možnosti' nastavte správnou orientaci stránky. Zvolte vhodné měřítko, nejlépe 100%. Také zatrhněte volbu 'Tisknout pozadí'. V druhém panelu, 'Okraje, záhlaví a zápatí' nastavte minimální okraje. Nakonec nastavte záhlaví a zápatí jako '––prázdno––'.

Okno Vzhled stránky, panel Formát a možnosti pro prohlížeč Firefox Okno Vzhled stránky, panel Okraje, záhlaví a zápatí pro prohlížeč Firefox

Jak nastavit internetový prohlížeč Chrome

V okně prohlížeče stiskněte současně klávesy 'Ctrl'+'P', objeví se okno s nastavením a s náhledem stránky. Zvolte správné rozložení, žádné, minimální nebo alespoň výchozí okraje a odškrtněte možnost tisku záhlaví a zápatí. Bohužel prohlížeč Chrome nemá možnost nastavit tisk pozadí, proto nebudou některé kalendáře s černým pozadím titulku vypadat jako na obrazovce. Ale lze si pomoci oklikou, exportujte kalendář do PDF (viz níže) a pak vytiskněte jako PDF dokument. V náhledu tisku někdy kalendář vypadá dobře, ale na papíře někdy chybí linky, například v plánovacím kalendáři. Zatím nezbývá než doporučit pro tisk výše uvedené prohlížeče.

Okno Tisk pro prohlížeč Chrome 19

Jak nastavit internetový prohlížeč Opera

V menu vyberete položku 'Tisk', pak 'Volby tisku...'. V okně pak zvolte správnou orientaci papíru, zaškrtněte 'Tisk pozadí' a naopak odškrtněte 'Tisk záhlaví a zápatí'. Zvolte vhodné měřítko, nejlépe 100% a nastavte minimální okraje. Někdy pomůže jemnější možnosti nastavování tisku na adrese opera:about#Printer. V náhledu tisku někdy kalendář nevypadá nejlépe, ale na papíře by to mělo být už lepší. Pokud ne, lze si pomoci oklikou, exportujte kalendář do PDF (viz níže) a pak vytiskněte jako PDF dokument.

Okno Volby tisku pro prohlížeč Opera 11

Jak vytvořit kalendář v souboru typu PDF

Libovolný kalendář lze lehce vytvořit ve formátu PDF, stačí si nainstalovat například program PDFCreator. Po instalaci se ve Windows vytvoří nová virtuální tiskárna. Používání je pak jednoduché: nastavíte svůj prohlížeč dle pokynů výše na této stránce a zvolíte tisk na tiskárnu PDFCreator. Následně se Vás program zeptá na některé údaje, například pod jakým názvem uložit kalendář a kam, nakonec stiskněte tlačítko 'Uložit'. Potom se kalendář zobrazí ve Vašem PDF prohlížeči. Tento postup lze samozřejmě použít pro všechny programy na Vašem počítači, program je univerzální.

Jak zmenšit obrázek pro obrázkový kalendář

Tento web umožňuje nahrávat obrázky pro libovolný typ obrázkového kalendáře maximální velikosti 2 MiB, což je dostatečná velikost pro kvalitní tisk. Větší obrázky je nutné před nahráním zmenšit. Na zmenšení obrázku použijte svůj oblíbený grafický editor. Na obsluhu jednoduchý program na zmenšování obrázků typu JPG je Picture resizer. Na stránce najdete popis instalace a originální možnost konfigurace programu.

Jak vytisknout kalendář na formát A3

Některé prohlížeče umí stránku určenou k tisku zmenšit či zvětšit. V případě Internet Exploreru zvolte v menu 'Soubor', 'Náhled...' a ve výběru 'Změnit velikost tisku' vyberte 200%, výchozí nastavení je 'Přizpůsobit stránce'. Nebo u Firefoxu zvolte v menu 'Soubor', 'Náhled tisku' a zvolte nastavte 'Měřítko' na 200%. U prohlížeče Opera zvolte v menu 'Tisk', 'Volby tisku...' a zvolte nastavte 'Měřítko pro tisk' na 200%. Pak můžete vytisknout libovolný kalendář na formát A3. Samozřejmě, že můžete experimentovat i s jinými formáty, vše záleží jen na možnostech prohlížeče.

24print 24print Nahoru